Bryan Cave is recognized in Chambers USA 2016. The firm received 25 regional rankings in 13 practice areas, while 82 attorneys are recognized for their outstanding work as individuals.
According to Chambers, “Each Chambers guide is the culmination of thousands of interviews with lawyers and clients carried out by the largest research team of its kind.”

Firm Rankings

Band 1
Georgia - Banking & Finance: Mainly Regulatory
New York - Environment
St. Louis & Surrounds - Corporate/M&A
St. Louis & Surrounds - Labor & Employment
St. Louis & Surrounds - Litigation: General Commercial

Band 2
Nationwide - Franchising
Colorado - Natural Resources & Environment
Colorado - Real Estate
Illinois - Environment
Kansas City & Surrounds - Corporate/M&A
Kansas City & Surrounds - Litigation: General Commercial
Missouri - Intellectual Property
St. Louis & Surrounds - Environment
St. Louis & Surrounds - Real Estate

Band 3
Nationwide - Sports Law
Arizona - Litigation: General Commercial
Arizona – Real Estate
Colorado - Corporate/M&A
Colorado - Litigation: General Commercial
Colorado - Labor & Employment
Georgia – Antitrust

Band 4
Georgia - Bankruptcy/Restructuring
Georgia - Corporate/M&A
Georgia - Litigation: General Commercial
New York - Real Estate (Mainly Dirt)

Bryan Cave attorneys recognized as leaders in their field, and the area for which each is recognized, are:

Nationwide
Lawrence Brody - Wealth Management: Central Region (Band 2)
Kenneth R. Costello - Franchising (Band 3)
Scott M. Hobby – Outsourcing (Band 3)
Kathleen R. Sherby – Wealth Management: Central Region (Recognized Practitioner)
Steven B. Smith - Sports Law (Band 3)
Jonathan C. Solish - Franchising (Band 1)
Richard R. Young - Sports Law: Athletic Disputes (Band 2)

Arizona
R. Neil Irwin - Real Estate: Zoning/Land Use (Band 3)
Lars O. Lagerman – Real Estate (Band 2)
Lawrence G. Scarborough - Litigation: General Commercial (Band 2)

California
Rachel E. Matteo-Boehm - Media & Entertainment: First Amendment Litigation (Band 2)
Roger R. Myers - Media & Entertainment: First Amendment Litigation (Band 2)
Sharon Z. Weiss - Bankruptcy/Restructuring (Band 3)

Colorado
Robert H. Bach - Real Estate (Band 1)
Timothy R. Beyer - Litigation: General Commercial (Band 2)
Lynn P. Hendrix - Natural Resources & Environment (Band 3)
Robert A. Holmes - Real Estate (Band 1)
Henry W. Ipsen - Natural Resources & Environment (Senior Statesman)
Peter J. Korneffel Jr. – Litigation: General Commercial (Band 4)
Charles D. Maguire Jr. – Corporate/M&A (Band 3)
Sean R. Odendahl - Corporate/M&A (Band 3)
Steven B. Richardson - - Natural Resources & Environment (Recognized Practitioner)
Donald L. Samuels - Labor & Employment (Band 3)
Cliff Stricklin - Litigation: White-Collar Crime & Government Investigations (Band 1)
Mark W. Weakley – Corporate/M&A (Band 3)

Georgia
Gerald L. Blanchard - Banking & Finance: Mainly Regulatory (Band 2)
R. Joseph Burby IV – Litigation: General Commercial (Up & Coming)
Frank A. Crisafi - Tax (Band 3)
William V. Custer - Litigation: General Commercial (Band 3)
Mark I. Duedall - Bankruptcy/Restructuring (Band 3)
Christopher Paul Galanek - Litigation: General Commercial (Band 4)
Jonathan S. Hightower – Banking & Finance: Mainly Regulatory (Up & Coming)
Robert D. Klingler - Banking & Finance: Mainly Regulatory (Band 2)
Kathryn L. Knudson - Banking & Finance: Mainly Regulatory (Band 2)
Thomas R. McNeill - Corporate/M&A (Band 3)
Rick Miller - Corporate/M&A (Band 4)
Walter G. Moeling - Banking & Finance: Mainly Regulatory (Senior Statesman)
Joan B. Sasine - Environment (Band 3)
Louis C. Spelios - Corporate/M&A (Band 4)
G. Patrick Watson - Antitrust (Band 1)

Illinois
Scott Hodes - Media & Entertainment: Transactional (Band 1)
Thor W. Ketzback - Environment: Mainly Transactional (Band 3)
Mary Margaret Moore - Labor & Employment (Band 4)
Michael K. Ohm - Environment: Mainly Transactional (Band 2)
Eric S. Prezant – Bankruptcy/Restructuring (Recognized Practitioner)
William J. Wortel – Labor & Employment (Band 4)

Missouri (Kansas City & Surrounds)
Robert M. Barnes - Corporate/M&A (Band 2)
Irvin V. Belzer - Litigation: General Commercial (Band 3)
W. Perry Brandt - Litigation: General Commercial (Band 2)
Elaine Drodge Koch - Labor & Employment (Band 2)
Craig S. O'Dear - Litigation: General Commercial (Band 1)
James P. Pryde - Corporate/M&A (Band 3)
Stephen S. Sparks - Real Estate (Band 2)
Robert M. Thompson - Litigation: General Commercial (Band 2)
Thomas W. Van Dyke - Corporate/M&A (Senior Statesman)

Missouri (St. Louis & Surrounds)
Dan H. Ball - Litigation: General Commercial (Band 1)
Fred W. Bartelsmeyer - Corporate/M&A (Band 2)
Steven M. Baumer - Corporate/M&A (Band 3)
J. Bennett Clark - Intellectual Property (Band 1)
Dennis C. Donnelly - Labor & Employment (Senior Statesman)
Robert T. Ebert Jr. - Litigation: General Commercial (Band 2)
Dale A. Guariglia - Environment (Band 1)
John W. Hoffman - Real Estate (Band 3)
Jerry M. Hunter - Labor & Employment (Band 1)
Charles B. Jellinek - Labor & Employment (Band 2)
Don G. Lents - Corporate/M&A (Band 2)
Bruce E. Lowry Jr. - Real Estate (Band 3)
Linda M. Martinez - Real Estate (Band 2)
George E. Murray - Real Estate (Band 1)
James L. Nouss Jr. - Corporate/M&A (Band 2)
Daniel M. O'Keefe - Labor & Employment (Band 2)
Steven J. Poplawski - Environment (Band 2)
David A. Roodman - Intellectual Property (Band 1)
William F. Seabaugh - Corporate/M&A (Band 1)
Bettina J. Strauss - Litigation: General Commercial (Band 3)
Thomas C. Walsh - Litigation: General Commercial (Band 1)
R. Randall Wang - Corporate/M&A (Band 2)

New York
Roberta G. Gordon - Environment: Mainly Transactional (Band 3)
J. Kevin Healy - Environment (Band 1)
Philip E. Karmel - Environment (Band 2)

North Carolina
Paul S. Donohue - Banking & Finance (Recognized Practitioner)

Washington, D.C
Jerome Allen Breed - Tax (Recognized Practitioner)

For ranking definitions please click here.  

For more information about Chambers and Partners, visit their website at www.chambersandpartners.com.